Prawo Kanoniczne

Rozwód kościelny – przykłady spraw z omówieniem naszych ekspertów
#przykładnieoprawie - pod tym hasłem rozpoczynamy cykl publikacji, w których na konkretnych przykładach będziemy starali się przybliżać Państwu tajniki prawa kanonicznego, a dokładniej kościelnych procesów o stwierdzenie nieważności małżeństwa w Kościele katolickim.
Gdy prawnik pisze lub mówi o prawie, zwłaszcza kanonicznym prawie małżeńskim, często posługuje się całkowicie niezrozumiałym dla Klienta językiem.
Rozmawiając o procesach o stwierdzenie nieważności małżeństwa używamy słów takich jak: „tytuł nieważności małżeństwa”, „stwierdzenie nieważności małżeństwa”, „ustalenie formuły wątpliwości” czy „publikacja akt”.
Klient często czuje się zagubiony, ponieważ „tytuł” ma film, „formuła” kojarzy się z wyścigami samochodowymi F1 lub składnikami leku, a „publikuje” się książki lub posty w social media. Poza tym o jakim „stwierdzeniu nieważności małżeństwa” jest mowa, skoro Klient chce uzyskać „rozwód kościelny”.
W ramach serii wpisów #przykladnieoprawie omawiać będziemy różne powody/przyczyny dla których sąd kościelny może uwzględnić prośbę i stwierdzić nieważność małżeństwa, a także problemy związane z przebiegiem samej procedury sądowej.
Zachęcamy do śledzenia naszego profilu i dzielenia się Waszymi doświadczeniami w komentarzach!
Zapraszamy także do udziału w naszej grupie na Facebook

Facebook – grupa poświęcona procesom o nieważność małżeństwa, „rozwód kościelny”
Fabebook - zapraszamy do grupy poświęconej procesom o stwierdzenie nieważności małżeństwa, gdzie dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem.

Pozew o rozwód kościelny. Skarga powodowa o stwierdzenie nieważności małżeństwa
Jak napisać skargę powodową o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego? Czy istnieje wzór "pozwu o rozwód kościelny"?

„Rozwód kościelny” a rozwód cywilny
Rozwód kościelny a rozwód cywilny. Wpływ sprawy rozwodowej na proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa.

Rozwód kościelny a obrońca węzła małżeńskiego i uwagi przedwyrokowe
Kim jest Obrońca Węzła Małżeńskiego w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa i jaką rolę pełnią jego uwagi przedwyrokowe?

Adwokaci kościelni przy Sądzie Metropolitalnym Warszawskim
Mec. Jolanta Ogorzałek Krzemińska oraz mec. Marcin Krzemiński otrzymali dekrety nominacyjne od JE Księdza Arcybiskupa Warszawskiego Kardynała Kazimierza Nycza.

Jak przebiega rozwód kościelny? Procedura procesu o nieważność małżeństwa
Stwierdzenie nieważności małżeństwa odbywa się według procedury ściśle określonej przez prawo kanoniczne. Jak przebiega proces o nieważność małżeństwa? Jaka jest jego specyfika?

Przesłuchanie w Sądzie Kościelnym
Po przyjęciu skargi powodowej oraz ustaleniu formuły wątpliwości (przedmiotu sporu), Sąd Kościelny rozpoczyna etap postępowania dowodowego w sprawie o stwierdzenie nieważności małżeństwa.

Zgodny wniosek stron o stwierdzenie nieważności małżeństwa, a wspólny adwokat
Decydując się na rozpoczęcie procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa, należy pamiętać, iż strona powodowa składająca skargę w istocie rzeczy nie występuje przeciwko drugiej stronie (choć formalnie współmałżonek staje się stroną pozwaną), a podważa ważność sakramentu małżeństwa.

Dekret wykonalności wyroku
W przypadku wydania przez Sąd Kościelny wyroku pozytywnego tj. orzeczenia, w którym Sąd stwierdzi nieważność małżeństwa, uprawnionym podmiotom przysługuje prawo do złożenia apelacji (na którą składa się zgłoszenie apelacji i poparcie apelacji).