Zdrada a stwierdzenie nieważności małżeństwa, Zdrada a rozwód kościelny

Czy mam szanse na uzyskanie stwierdzenia nieważności mojego małżeństwa? Czy mam szanse na rozwód kościelny?


Znaliśmy się przed ślubem dwa lata. Po roku znajomości Krzysztof mi się oświadczył. Byłam wniebowzięta – był/jest bardzo przystojny, zawsze cieszył się powodzeniem płci przeciwnej – nie to co ja, szare kaczątko.

Ślub zawarliśmy w małym kościółku na wsi, później odbyło się kameralne przyjęcie weselne. Z jego strony nie było wielu gości, ponieważ pochodzi z ubogiej i „trudnej” rodziny.

Po ślubie zamieszkaliśmy u mnie – miałam własną kawalerkę jaką otrzymałam od rodziców jeszcze podczas studiów.

Czas po ślubie upływał nam na imprezach, zwiedzaniu różnych zakątków Polski. Byliśmy kilka razy zagranicą.

Po jednym z wyjazdów mąż zostawił telefon bez blokady i gdy przyszła wiadomość SMS odruchowo wzięłam jego komórkę i odczytałam tekst, który …. mnie zmroził…

Okazało się, że Krzysztof od początku naszej znajomości mnie zdradzał z innymi kobietami. Nie usuwał nawet historii – wiadomości – sięgały one jeszcze okresu jego życia kawalerskiego – były okraszone pikantnymi szczegółami jego miłosnych podbojów i odważnymi zdjęciami części ciała różnych kobiet.

Nigdy nie byliśmy parą płomiennych kochanków ale to co zobaczyłam przekraczało moim zdaniem wiele granic.

Po awanturze rozstaliśmy się. Później był rozwód bez orzekania o winie, nie musieliśmy dzielić majątku ani ustalać zasad opieki nad dziećmi, ponieważ ich nie mamy (choć Krzysztof nalegał na to bum szybko po ślubie zaszła w ciążę, co w kontekście tego co odkryłam dziś wydaje mi się chore).

Jakie mam szanse na rozwód kościelny?

Komentarze naszych ekspertów znajdziesz tutaj: FACEBOOK

Rozwód kościelny – jak rozpocząć proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Skarga powodowa

Wiele osób, których małżeństwo się rozpadło rozważa założenie sprawy o stwierdzenie nieważności małżeństwa.

Jak należy sformułować prośbę do sądu kościelnego? Czym jest i jak należy skonstruować skargę powodową? O czym należy napisać w prośbie o stwierdzenie nieważności małżeństwa.

Zapraszamy do obejrzenia szkolenia, podczas którego mec. Katarzyna Kasztelan oraz mec. Marcin Krzemiński wyjaśnią w jaki sposób można rozpocząć proces o nieważność małżeństwa.

szkolenie – jak rozpocząć rozwód kościelny – jak rozpocząć proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa

Rozwód kościelny – apelacja w procesach o stwierdzenie nieważności małżeństwa

Zdecydowana większość procesów o stwierdzenie nieważności małżeństwa w sądach kościelnych kończy się pozytywnym wyrokiem. W zależności od diecezji odsetek wyroków stwierdzających nieważność małżeństwa wynosi ok. 60-80%.

Zdarzają się jednak sytuacje, gdy po przeprowadzeniu procesu trybunał wyda wyrok negatywny i nie stwierdzi nieważności małżeństwa.

Czy w takiej sytuacji możliwe jest złożenie apelacji? Jak wygląda postępowanie apelacyjne? Kiedy apelacja od wyroku sądu kościelnego ma szanse powodzenia?

Zachęcamy do obejrzenia szkolenia, które prowadzili adwokaci z naszej kancelarii: adw. Katarzyna Kasztelan oraz adw. Marcin Krzemiński

szkolenie – apelacja w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa

Film ze szkoleniem można pobrać lub obejrzeć także tutaj: YOUTUBE

Dowody w procesach o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Rozwód kościelny a postępowanie dowodowe

W każdym procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa konieczne jest udowodnienie stawianych tez, wykazanie przyczyn dla których Sąd Kościelny może wydać pozytywny wyrok.

Postępowanie dowodowe zakłada, iż trybunał:
– wysłucha stron (powoda i pozwaną),
– przesłucha świadków,
– zasięgnie opinii biegłego – najczęściej psychologa,
– jeśli to możliwe – przeprowadzi dowód z różnych dokumentów – zaświadczeń od terapeuty, listów, dokumentacji z sądów cywilnych np. w sprawach rozwodowych.

Zachęcamy do obejrzenia pełnego szkolenia, które poprowadził mec. Marcin Krzemiński

Link do szkolenia dostępny jest tutaj:

szkolenie – postępowanie dowodowe w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa “rozwód kościelny”

Film ze szkoleniem można pobrać lub obejrzeć także tutaj: YouTube

rozwód kościelny przykłady

Rozwód kościelny – przykłady spraw z omówieniem naszych ekspertów

#przykładnieoprawie - pod tym hasłem rozpoczynamy cykl publikacji, w których na konkretnych przykładach będziemy starali się przybliżać Państwu tajniki prawa kanonicznego, a dokładniej kościelnych procesów o stwierdzenie nieważności małżeństwa w Kościele katolickim.

Gdy prawnik pisze lub mówi o prawie, zwłaszcza kanonicznym prawie małżeńskim, często posługuje się całkowicie niezrozumiałym dla Klienta językiem.
Rozmawiając o procesach o stwierdzenie nieważności małżeństwa używamy słów takich jak: „tytuł nieważności małżeństwa”, „stwierdzenie nieważności małżeństwa”, „ustalenie formuły wątpliwości” czy „publikacja akt”.

Klient często czuje się zagubiony, ponieważ „tytuł” ma film, „formuła” kojarzy się z wyścigami samochodowymi F1 lub składnikami leku, a „publikuje” się książki lub posty w social media. Poza tym o jakim „stwierdzeniu nieważności małżeństwa” jest mowa, skoro Klient chce uzyskać „rozwód kościelny”.

W ramach serii wpisów #przykladnieoprawie omawiać będziemy różne powody/przyczyny dla których sąd kościelny może uwzględnić prośbę i stwierdzić nieważność małżeństwa, a także problemy związane z przebiegiem samej procedury sądowej.

Zachęcamy do śledzenia naszego profilu i dzielenia się Waszymi doświadczeniami w komentarzach!

Zapraszamy także do udziału w naszej grupie na Facebook

 

Konsultacja, spotkanie z adwokatem kościelnym. Jak przygotować się do rozwodu kościelnegi

Wiele osób zadaje sobie pytanie: “jak rozpocząć rozwód kościelny?”, “w jakim sądzie złożyć papiery o rozwód kościelny?”, “od czego zacząć rozwód kościelny?” – jak kancelaria specjalizująca się w procesach o stwierdzenie nieważności małżeństwa w Kościele katolickim, każdorazowo odpowiadamy, iż przygotowania do procesu powinny być poprzedzone gruntownym omówieniem sprawy z adwokatem kościelnym.

Czego należy spodziewać się po spotkaniu z adwokatem kościelnym? Jak przygotować się do konsultacji z prawnikiem kanonistą?

Zapraszamy na szkolenie mec. Marcina Krzemińskiego, który wyjaśni przebieg pierwszej konsultacji, w ramach której dokonujemy oceny czy istnieją szanse na stwierdzenie nieważności małżeństwa.

szkolenie – jak przygotować się do konsultacji z adwokatem kościelnym w sprawie o “rozwód kościelny”

Tego ślubu nigdy nie było. Mity o rozwodzie kościelnym

Wokół procesów o stwierdzenie nieważności małżeństwa narosło wiele mitów i nieporozumień. Z częścią z nich rozprawia się mec. Marcin Krzemiński w publikacji dla tygodnika Newsweek.

Zapraszamy do lektury.

Link do publikacji można odnaleźć tutaj.