Historia Kancelarii Prawa Kanonicznego KANONISTA to losy dwóch prawników, Jolanty Ogorzałek oraz Marcina Krzemińskiego, którzy po ukończeniu studiów z zakresu prawa kanonicznego, zdobyciu uprawnień zawodowych w postaci tzw. Diploma Licentiae, a także uzyskaniu ze strony władz kościelnych stosownych nominacji, postanowili założyć niemalże pierwszą w Polsce profesjonalną, świecką kancelarię zajmującą się procesami o stwierdzenie nieważności małżeństwa.
Pełnienie roli adwokatów kościelnych przez osoby świeckie w Kościele Katolickim nie należało do zadań łatwych, ale dzięki życzliwości i cierpliwości oficjałów, sędziów i pracowników Sądów Kościelnych wraz z upływem kolejnych lat wrastaliśmy w struktury poszczególnych Trybunałów zdobywając doświadczenie u boku najlepszych kanonistów.
Pierwsze lata naszej praktyki to praca na rzecz stron w Sądzie Biskupim Diecezji Sandomierskiej, Sądzie Biskupim we Włocławku, Sądzie Biskupim w Płocku, Sądzie Biskupim w Toruniu, Trybunale Metropolitalnym w Gnieźnie oraz Sądzie Metropolitalnym w Warszawie.
Na przestrzeni kilkunastu lat naszej pracy, w różnym charakterze pomagaliśmy w prowadzeniu spraw niemal w każdym Sądzie Kościelnym w Polsce, a także we właściwych trybunałach w Kanadzie, USA czy Nowej Zelandii.
Obecnie pomagamy w prowadzeniu procesów o nieważność małżeństwa błędnie określanych jako rozwód kościelny w każdej diecezji w Polsce.
Zdobywane przez lata doświadczenie zaowocowało uzyskaniem przez nas uprawnień zawodowych radców prawnych oraz doradców restrukturyzacyjnych.
Jako radcowie prawni pomagamy w sprawach rodzinnych, w tym w szczególności związanych z podziałem majątku, sprawach o rozwód cywilny czy w sprawach alimentacyjnych. Wykonując zawód radców pranych staramy się tak prowadzić sprawy cywilne naszych klientów, by tam, gdzie to możliwe, pozyskaną wiedzę lub dokumenty wykorzystać w przyszłości do prowadzenia spraw o stwierdzenie nieważności małżeństwa.
Znając przepisy prawa polskiego oraz prawa kanonicznego w zakresie organizacji i funkcjonowania kościelnych osób prawnych takich jak m. in. parafie, diecezje itp. świadczymy unikalną pomoc prawną w zakresie obsługi prawnej transakcji z udziałem wyznaniowych osób prawnych tak Kościoła Katolickiego jak i innych kościołów i związków wyznaniowych. W naszej praktyce braliśmy udział w wydawaniu orzeczeń Sądu Najwyższego kształtującego pogląd o skuteczności prawa kanonicznego w prawie polskim w zakresie reprezentacji osób prawnych Kościoła Katolickiego. Kancelaria kanoniczna Warszawa, woj. mazowieckie - zdobyte przez nas doświadczenie pozwala na wsparcie naszych Klientów w transakcjach dotyczących nieruchomości kościelnych.
Kolejną, choć równie istotną specjalizacją naszej kancelarii obok prawa kanonicznego, wyznaniowego i rodzinnego pozostaje prawo upadłościowe i prawo restrukturyzacyjne. Posiadając licencje doradców restrukturyzacyjnych prowadziliśmy samodzielnie jako syndycy ponad 220 postępowań upadłościowych. Niezależnie od tego w kilkudziesięciu sprawach pełniliśmy rolę tymczasowych nadzorców sądowych, zarządców przymusowych czy nadzorców. Kancelaria kanoniczna Warszawa - zapraszamy do kontaktu.
Marcin Krzemiński
Adwokatem kościelny stron w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa przy sądach kościelnych Archidiecezji Warszawskiej, Archidiecezji Gnieźnieńskiej, Diecezji Sandomierskiej, Diecezji Płockiej oraz Diecezji Włocławskiej... Więcej
Jolanta Ogorzałek Krzemińska
Jolanta Ogorzałek Krzemińska jest adwokatem stron w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa przy Sądzie Metropolitalnym Warszawskim oraz Sądzie Kościelnym Diecezji Włocławskiej. Jolanta Ogorzałek Krzemińska pochodzi z... Więcej
Katarzyna Kasztelan
Absolwentka Wydziału Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, posiadająca tytuł magistra prawa kanonicznego – specjalność kanoniczno-cywilna. W 2015 r. zdobyła dyplom Licencjata Prawa Kanonicznego... Więcej